Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Świdniku

Oddział przedszkolny

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego

Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego

przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku

w roku szkolnym 2014/2015

Zasady rekrutacji do klasy pierwszej

Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek szkolny dla wszystkich sześciolatków został wprowadzony od 1 września 2014 roku. Zgodnie z przepisami zawartymi w ostatniej nowelizacji ustawy, od 1 września 2014 r. do szkoły pójdą dzieci urodzone w 2007 r. (siedmiolatki) oraz urodzone do końca czerwca 2008 r. (sześciolatki). Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r. będą mogły rozpocząć naukę na wniosek rodziców. Natomiast od 1 września 2015 r. do szkoły pójdą dzieci urodzone w 2009 r. (wszystkie sześciolatki) i pozostałe urodzone od lipca do końca grudnia 2008 r. (siedmiolatki).

Sześciolatek, który od 1 września nie będzie uczniem szkoły, będzie miał obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym.

W roku szkolnym 2014/2015 dzieci 5-letnie (urodzone w roku 2009) mają obowiązek do wychowania przedszkolnego. Gmina zapewni realizację tego prawa w oddziale przedszkolnym zorganizowanym przy szkole podstawowej prowadzonej przez samorząd.
           Dlatego też prowadzona będzie przez szkołę podstawową rekrutacja dzieci 5-letnich do takiego oddziału. W tym celu należy w terminie złożyć w szkole wypełnioną Kartę zgłoszenia.

Zasady rekrutacji do oddziału przedszkolnego

1.    Do oddziału przedszkolnego dzieci przyjmowane są w kolejności ustalonej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 roku w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2004 r., Nr 26, poz. 232 z późniejszymi zmianami):

1)  dziecko 6-letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym  znajdującym się w obwodzie szkoły podstawowej odpowiedzialnej za realizacje tego obowiązku,

2)   dziecko 5-letnie realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.

2.  Przy szkole funkcjonuje 1 oddział przedszkolny.

3.  Liczbę dzieci w oddziale określają obowiązujące przepisy (nie więcej niż 25 w oddziale).

4.  Każde dziecko 6-letnie obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne i zamieszkałe w obwodzie szkoły ma zapewnione miejsce w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej.

5.  Zajęcia dla dzieci 6-letnich prowadzone są w ramach podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie.

6. Rodzice lub opiekunowie dzieci 5 i 6-letnich mają obowiązek przyprowadzić i odebrać dziecko bezpośrednio  po zakończeniu zajęć.

Kryteria obowiązujące podczas rekrutacji:

a)      Dzieci 5 i 6-letnie zamieszkałe w obwodzie szkoły;

b)      Dzieci 5 i 6-letnie zamieszkałe  poza obwodem szkoły.

c)      Dzieci 5 i 6-letnie powracające z zagranicy.

Zasady postępowania rekrutacyjnego

Podstawowa rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego odbywa się raz w roku i dokonywana jest przez dyrektora szkoły.

W przypadku gdy po zakończeniu rekrutacji są jeszcze wolne miejsce w oddziale przedszkolnym, dodatkowego naboru dokonuje dyrektor szkoły.

Zasady ogłaszania rekrutacji

Podstawową rekrutację ogłasza się w formie:

a)      pisemnego ogłoszenia w szkole – tablica przy oddziale przedszkolnym;

b)      pisemnego ogłoszenia na środowiskowej tablicy ogłoszeń;

c)      komunikatu na stronie internetowej Szkoły: www.swidnikszkola.edupage.org

d)      ogłoszenia publiczne.

Dyrektor szkoły ma obowiązek udostępnić zasady rekrutacji dzieci wszystkim zainteresowanym oraz zamieścić je na stronie internetowej szkoły.

Kartę zgłoszenia można pobrać w szkole od 10 marca do 17 marca 2014r.

Dyrektor szkoły przyjmuje karty zgłoszenia dzieci, o których mowa                  w pkt.1, w terminie
od 17 marca do 27 marca 2014 roku.

W przypadku wolnych miejsc  rekrutacja może być prowadzona również po ustalonym terminie do 31 sierpnia 2014r.

Termin ogłoszenia wyników naboru do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku :

7 maja 2014 roku.

KARTA_ZGLOSZENIA_DZIECKA_DO_ ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO.doc